İçeriğe geç

The Mentalist[Spoiler İçerir]

[highlight] SPOILER UYARISI [/highlight]

Dram ve Polisiye türünün hakkını veren dizimiz , olağanüstü güçlere sahip Patrick Jane’in televizyon şovunda , hakkında konuştuğu seri katilin , Patrick’in eşini ve küçük kızını öldürmesiyle başlıyor . Red John ismiyle tanınan seri katilden intikamını almak için Kalifornia Araştırma Bürosuna (CBI) danışman olarak katılan Patrick yüzlerce davanın çözülmesine yardımcı olurken meslektaşlarının ve diğer dedektiflerin sinirlerini bozmayı da ihmal etmiyor . Gerek Gotham , gerek ödüle ödül demeyen Rome gibi bir çok güzel eserin sahibi Bruno Heller’in 7 sezonluk keyifli bir eseri karşımızda!

Dizinin Karakterleri:

Patrick Jane: Şovmen olarak sirklerde büyümüş ve Medyum rolü yaparak insanları dolandıran bir kişidir kendileri . Üçkağıdın hakkını vererek paraya para demeyen Patrick en son çıktığı canlı yayında yaptığı konuşma yüzünden , karısı ve küçük kızı Red John tarafından öldürülür . Hayatı alt üst olan Patrick , kendini kanıtlayarak CBI’a danışman olarak girip ve intikamını almak için Red John’un peşine düşüyor . Zaten maceramız Patrick’in bu intikam duygusu ile başlıyor . İnsanları yorumlamada usta olan Patrick yüzlerce davayı olağanüstü şekillerde çözüyor ve insanları bir yandan şaşırtıp bir yandan sinir etmeyi her bölümde tekrar tekrar başarıyor . Bazı zamanlar yetenekleri abartılmış bile olsa da dizinin sonuna kadar zeki ve komik davranışlarıyla sizi derinden etkileyen hayranlık duyacağınız bir karakter.

Teresa Lisbon: CBI da genç yaşta amir olmuş işinin hakkını vererek yapan bir ajan . Patrick Jane’in de bulunduğu ekibin amirliğini yapan Teresa , Patrick Jane ile birbirlerine bulaşmaları , hep birbirlerine bir adım yakın olmaları ile , her seferinde “ Acaba ne zaman birlikte olucaklar “ deyip dizinin sonuna kadar iki karakteri shiplemenize neden oluyor . Annesini alkollü araba sürerken kaza yapması sonucu kaybeden Teresa’nın babası da bir alkoliktir . Kardeşlerine ablalık ve annelik yapmış olan Teresa’nın disiplinli ve koruyucu kişiliği küçük yaşlardan itibaren başlamıştır .

Cho Kimball: Zamanında “Avon Park Playboys” isimli sokak çetesinde bulunan Cho , yaptıkları ve yaşadıklarının ardından orduya katılmış , sonrasında CBI da Teresa Lisbon’un ekibine katılmıştır . Soğukkanlı ve tepkisiz bu yüz , tam zamanında laf çakmalarıyla sizi her an güldürebilecek on numara bir ajana aittir . Hiç bir şeye değer vermiyor gibi bir tavır sergiliyor da olsa, zaman zaman aşık olduğunu ve ekip arkadaşları için canını ortaya koyduğunu görüyoruz dizide . Korumacı ve lider kişilikli Cho , Ajan Lisbon yokken ekipten sorumlu kişidir.

Grace Van Pelt: Ekibe en son katılan “Çaylaktır” . Caylak dedigime bakmayın , özellikle bilgisayar alanında usta olan genç ajanımız , dönüm noktalarında aldığı kararlar ile Patrick Jane faktöründen sonra ekibin en zekisi diyebiliriz . Genç ve güzel ajanımız başlarda her ne kadar saha işlerinden uzak tutulsa da zamanla kendini kanıtlayıp aksiyonun göbeğinde yerini alır . Futbol koçu babasıyla büyüyen Grace ,disiplinli sert ve kesin bir karaktere sahip olmasının yanı sıra içinde yorgun küçük bir kızın izlerini taşımaktadır .

Wayne Rigsby: Ekibin kas gücü diyebileceğimiz Rigsby , büyük vücudunun ardında ufak bir çocuğun vicdanını taşıyan dizinin en duygusal karakterlerinden birisi . Sakar diye tanımlanabilecek Rigsby , dizinin neşe kaynağı oluşunun yanı sıra romantik ve bir o kadarda utangaç kişiliğiyle öne çıkıyor . Babasının eski bir suçlu olmasının cezasını çeken Rigsby , babasının aksine kendini suçla mücadeleye adamış başarılı bir ajandır . Başta ortağı Kimball olmak üzere sevdiği için yapamayacağı şey yok diyebiliriz .

veee , Red John : Bahsetmesek olmaz diyebileceğimiz bir karakter kendisi . Patrick Jane’in  , yakalamak uğruna kafayı bozduğu bir seri katildir kendileri . Sıradan bir seri katil değil tabi ki . Yıllarca işlediği cinayetlerde hiç bir iz bırakmamasının yanı sıra kurduğu ağ ile bütün devlet teşkilatlarında virüs gibi yayılmıştır . Kurbanlarını kendine has bir stille öldürmesi bu işin onun için bir sanat olduğunun bize kanıtı . Ayrıca öldürdüğü her kurbanın kanıyla duvara gülen yüz çizmesi karakteri biraz daha tüyler ürpertici yapıyor açıkçası . Patrick’in bulduğu her ipucuyla kendi kafanızda ulaşacağınız sonuçlar ile “ Bence bu adam Red John” dediğiniz anlar diziyi sizin için bir bilmece kıvamına getiriyor .

 

Tarih:İncelemelerYabancı Diziler

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir