İçeriğe geç

Titans Dizi İncelemesi

Bu yazımız da Dc Comics’den Titans dizisini inceleyeceğiz. Öncelikle dizi ilk çıktığın da Dc Comics’in kendi platformu üzerinden yayınlandı. Aradan zaman geçtikten sonra dizimiz Netflix üzerinden de yayınlandı ve kısa zaman içerisinde bir çok kişi tarafından izlenip beğenildi. Dc Comics’in en büyük kahramanları kimlerdir? Hemen sayalım; Batman, Süperman, Wonder Women, Aquaman, The Flash diye gider… İşte bu dizimizin başrolleri saydığım kahramanların çırakları olarak karşımıza çıkıyor. Dizinin isminden de anlaşılacağı gibi Titans’ı bir takım olarak düşünebiliriz ve ilk sezonda 4 ana karakterimizin bir takım sebepler nedeniyle karşılaşmaları ve bir araya gelip ekip olma yolunda ilerlediklerini izliyoruz. Spoiler vermeden dizinin hikayesinden ve karakterlerinden bahsedelim.

HİKAYE

Dizimizin ana hikayesinden biraz bahsedecek olursak, hikaye bir grup süper güçleri olan genç kahramanların bir araya gelip onlara liderlik eden Dick Grayson adında ki geceleri Robin gündüzleri polis olan karakterimizin ekibi bir arada tutması ve bunun ardında gelişen olayları konu alıyor. Aslında hikaye iki taraflı ilerliyor, bir yanda Batman ile araları bozulmuş Robini yani Dick Grayson’ı izliyoruz. Diğer yandan ise kendisinin de içinde bulunduğu bir takım travmatik olaylar yaşayan Raven Rachel’ı. Raven’ın yaşadığı zorluklardan ötürü sorularına cevap bulmak için Detroite gelmesi ve Dick Grayson ile karşılaşması olayların başlangıcı olarak sayabiliriz.

KARAKTERLER

Dick Grayson, dizi de oldukça önemli konuma sahip bir karakter. Küçüklüğün de ailesi ile birlikte sirkte çalışan Dick Grayson, ailesinin bir sebepten dolayı suikaste uğraması ve ölmesi üzerine, Bruce Wayne yani Batman onu evlatlık ediniyor. Dick Grayson’un özel bir gücü yok aslında. Onu özel kılan en önemli şey hocasının Batman oluşu. Batman onu küçüklüğünden beri yetiştiriyor ve kendisi gibi onu bir adalet savaşçısına dönüştürüyor. Gündüzleri normal polis, fakat geceleri adalet savaşçısı olarak karşımıza çıkıyor. Daha sonra, Batman ile ayrılığa düşüyor, araları bozuluyor ve ondan ayrılıp yoluna tek başına devam ediyor ve bununla birlikte her ne kadar Robin olmak istemese de -Batma’nin çırağı diyebiliriz- geceleri kötü adamlara karşı yargı dağıtmaya devam ediyor.

Raven Rachel ise bir diğer önemli karakterimiz. Dizi de her ne kadar yaşı küçük olsa da onun yaşadığı duyguları ve travmaları izlediğimiz de yaşından büyük şeyler yaşadığını anlıyoruz. Raven karanlık güçlere hükmedebiliyor. Ruhunun içinde büyük bir güç taşıyor. Bu güç açığa çıktığı zaman etrafında ki insanlara ciddi derece de zarar verebiliyor. Kontrol etmesini bilmediği için bu güç zaman zaman ona da zarar verebiliyor ve aynalar aracılığı ile içinde ki şey onunla iletişime geçip ona hükmedebiliyor. Fakat, dizinin ilerleyen bölümlerin de gücünü iyi şeyler için de kullanabildiğini görüyoruz. Yani, yokediciliği kadar iyileştiriciliği de mevcut ve onu yavaş yavaş kontrol etmesini öğreniyor. Dizide de en sevdiğim durumlardan birisi de bu aslında, karakterlerin gelişimini izleyebiliyoruz ve onlarla bir bağ kurabiliyoruz. Bu dizi karakter gelişimi yönünde çok başarılı diyebilirim.

Kory Anders bir diğer karakterimiz. Anna Diop’un canlandırdığı bu karakterimiz çok enteresan biri. Bir sebepten ötürü hafızasını kaybediyor. Başka bir gezegenden bir amaç için gönderilen Kory Anders, ne için geldiğini bilmiyor ve yapacağı şeyi hatırlamaya çalışıyor. Özellikle giyim tarzıyla ön plana çıkan Kory’nin güçleri oldukça sağlam. Kendisi güneşten enerji alarak vücudunu yüksek sıcaklıklara çıkarabiliyor ve karşısında ki düşmanına ateş edermiş gibi saldırabiliyor. -hani şu kodum mu oturtanlardan.- Onun hafızasını kaybetmesi ve ardı sıra gelişen olaylar dizi de çok önemli bir yere sahip. O yüzden spoiler vermemek adına burada bırakalım.

Gelelim son karakterimize, Gar Logan. Gar, yemyeşil saçlarıyla ön plana çıkan ve kendisini kaplana dönüştürebilen biri. Aslında, DNA’sını istediği hayvanın formuna dönüştürebiliyor, fakat dizide yeteneklerini yeni yeni keşfetme aşamasında olduğu için zannediyorum ki zamanla istediği her hayvanın formuna bürünebilecek. Dönüştüğü hayvan ne olursa olsun renkleri hep yeşil olmak zorunda, bunun sebebi ona yapılan iyileştirici aşının renginden dolayı olması.

Karşımız da 4 tane ana karakterimiz var. Bu karakterlere ek olarak 3 kişi daha var, kısa olarak onlardan da bahsetmek istiyorum.

Hank hall ve Dawn Granger, bu iki çift Dick Grayson ile bir geçmişe sahipler ve hikayenin belirli bir evresinde de etkili bir rol oynayacaklar. Titans’da yer alırlar mı? Bundan emin değilim.

Son olarak Jason Todd adında da ”yeni Robin” diyebileceğimiz bir karakter var. Dick Grayson Batman ile yollarını ayırdıktan sonra, Batman yeni bir Robin olarak Jason Todd’ı yanına alıyor ve bir süre onunla beraber çalışıyor. Jason Todd’da aynı şekilde hikayenin belirli evrelerinde rol alan önemli karakterler arasında diyebilirim.

Titans’ın Kuzgun lakaplı Rachel karakteri tüm takımın birleşmesine vesile oluyor. Rachel’in peşinde olan ciddi güçler var ve raslantı eseri bir araya gelen bu takım Rachel’i korumaya çalışıyor. İlk sezonda Titanlar kelimenin tam anlamıyla bir takım olamıyorlar ama temelleri atılıyor diyebilirim. Benim açımdan aceleci davranmamaları iyi bir seçim olmuş. ‘Hadi artık biz takımız, hadi dünyayı kurtaralım!’ triplerine girmeyişleri gerçekten akıllıca bir seçim olmuş. Çünkü bu tarz diziler de bir an evvel takımı kuralım, kostümleri giysinler ve kötü adamları pataklasınlar kafası olur. Yukarıda da belirttiğim gibi karakterlerin gelişimini izlememiz ve onların geçmişine inmemiz dizinin gerçekçiliğini artırmış.

Tarih:İncelemeler

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir