İçeriğe geç

You Netflix Dizi İncelemesi [Spoiler İçerir]

[highlight] SPOİLER UYARISI [/highlight]

Merhaba arkadaşlar, dizirota ekibi olarak “İncelemeler” serimize başlıyoruz.Bugün ele alacağımız dizi son dönemlerde ülkemizde de popüleritesini bir hayli artırmayı başaran You. Bu inceleme yazımızda hafiften spoiler esintileri olacağının uyarısını şimdiden yapalım.

Dizinin Karakterleri:

Joe Goldberg: En başarılı bulduğum karakter; Joe karakteri o kadar iyi bir seçim olmuş ki bir sahne önce birini öldüren Joe’nun bir sonraki sahne çok iyi biri olduğuna inanmak mümkün.Joe’nun mesleği bir kütüphaneci mesleğinden de anlaşılacağı gibi eğlenceden hoşnut olmayan sakin bir kişilik. Bu karakteri bir kelime ile tanımlarsak bu kelime kesinlikle “takıntılı” olurdu ama böyle sıradan bir takıntı değil.

Joe ilk aşamada Beck’in kendisine uygun bir kız olup olmadığını anlamak için evinin önünden gizlice Beck’i izliyor, telefonunu ele geçirip mesajlarına bakıyor, etrafında ki insanları kendince analiz ediyor ve sadece Beck değil arkadaşları hakkında da izlenimler ediniyor.

İkinci aşamada ise Joe artık Beck’i etkilemesi gerektiğinin farkında zaten ilk sahnede güzel bir etkileşim yakalamışlardı fakat büyük bir sorun var Beck’in sevgilisi.

Son aşama “Senden değerlileri öldür” mantığı ile ilerliyor. Joe ilk önce Beck’in sevgilisini öldürüyor bunu yaparken ki ruh hali ise izlemeye değer.Beck ile ilişkiye başlayan Joe Beck’in en yakın arkadaşı Peach’in kendisini istemediğini ve kendisinden daha değerli olduğunu düşünmeye başlıyor ve Peach’ın bilgisayarını kurcalamakla başlayıp, ölümüne giden bir döngüye giriyor.

Joe karakteri Beck’in hep yanında olan ona psikolojik destek veren ama arkaplanda takıntılı psikopat bir karakter bunun için Joe’yu suçlayamıyorsunuz hatta bu karaktere daha da bağlanıyorsunuz.

Beck: Gayet sevimli tamamen kendini sosyal medyaya vermiş bir edebiyat öğrencisi.Ailevi açıdan sıkıntı olan Beck’in arkadaş ortamı varlıklı insanlardan oluşuyor benim izlenimlerime göre Beckte bu çevreye özeniyor. Beck klasik bir günümüz insanı; internet, arkadaş ve eğlence üçgeninde yer almaktan gayet memnun.Yani Beck ile Joe’nun yaşam tarzları tamamen zıt aslında Becki de etkileyen bu, Joe’yu kendine sürekli destek olan sakin bir insan olarak görmesi. Joe ilerleyen aşamalarda Beck’e arkadaşları hakkında uyaracak kadar güvenilir biri bile oluyor.

Peach Salinger: Zengin, şımarık ve kendini beğenmiş desek fazlada abartmış olmayız. Peach klasik bir milenyum çağı insanı Joe’yu yaşamının sıradanlığı yüzünden istemiyor ve sürekli Beck’e baskı uyguluyor.Beck’e adeta aşık olurcasına bağlı olan Peach’in ilerleyen bölümlerde gerçekten de Becke takıntılı olduğunu bilgisayarında binlerce fotoğrafını sakladığını görüyoruz.

Peach, Joe’nun gerçek yüzünü gören bir karakter fakat fazla konuşamadan Joe reis sorunu çözüyor..


Sonuç

You anlatımıyla gerçekten hoşuma giden kurgusuda hiç fena olmayan bir dizi karakter seçimi ve karakterlerin diziyle bağdaşımı gayet iyi olmuş. Kötü yanları var mı elbet var dizide ki olay akışını tahmin edebiliyosunuz fakat bu o kadar da rahatsız etmiyor.

You çerezlik olarak izleyebileceğiniz bir dizi.Benim düşüncem ;

Tarih:İncelemelerYabancı Diziler

Tek Yorum

  1. Tekin Tekin

    Bence çok iyi olmuş hellal👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir